Čo je slobodný softvér?

Slobodný softvér je taký softvér, ktorý ponúka slobodu spustiť program na akýkoľvek účel, môžete si to predstaviť ako sloboda 0. Slobodu študovať a upravovať program, ako sloboda 1, ktorá vyžaduje prístup k zdrojovému kódu. Slobodu kopírovať program, aby bolo možné pomáhať svojim blížnym je sloboda 2 a slobodu vylepšiť program a poskytnúť toto vylepšenie verejnosti, aby bolo na úžitok celej spoločnosti zase ako sloboda 3.

Všetok softvér bol zadarmo

V 50tych a 60tych rokoch minulého storočia sa softvér poskytoval s výhodami slobodného softvéru. Dodávaný softvér sa poskytoval úplne zadarmo, dnes sú zadarmo rady k nákupu, pri softvére to môžeme hovoriť dnes už len sporadicky. Tieto výhody mali užívatelia aj v 70tych rokoch. Koncom 70tych rokov už sa v licenciách pre šírenie programov využívali systematicky obmedzenia pre používateľov. V roku 1984 Richard Stallman vytvoril projekt GNU a v roku 1985 založil Nadáciu slobodného softvéru (Free Software Foundation, FSF).

K príkladom slobodného softvéru patria jadrá operačných systémov GNU a BSD, kompilátor GCC, nástroj na ladenie (debugger) GDB, knižnice jazyka C, DNS server BIND, poštový server Sendmail, webový server Apache, relačné databázy MySQL a PostgreSQL, programovacie jazyky PerlPythonTcl a PHP, oknový systém X Window System, pracovné prostredia GNOME a KDE, kancelársky balík OpenOffice.org, webový prehliadač Mozilla, grafický editor GIMP.

Ako na lacnejší softvér

Dnes už len málo výrobcov softvéru a softvérových riešení ostalo pri myšlienke poskytovať ich cenné nástroje zadarmo. Napriek tomu sú stále možnosti, vďaka ktorým môžete pri nákupe softvéru ušetriť a získať ho tak lacnejšie. Dobrý príklad, ako ušetriť pri kúpe softvéru, a nielen softvéru, sú zľavy na stránkach KuponyZdarma.sk, kde sú akcie, zľavové kódy a kupóny k nákupu aj tohto tovaru.